wtorek, 24 lutego 2015

karanie rodzica za brak kontaktów z dzieckiem - MOŻNA !!!!


Pamiętacie?

Magdalena już dawno temu zastanawiała się czy prawo działa także w obie strony - ze względu na ochronę praw dzieci do kontaktu z obojgiem rodziców.

Czy jeśli jest wyrok sądu zasądzający kontakty i rodzic nie mieszkający z dzieckiem zupełnie się od dziecka odcina - można coś zrobić?
Okazuje się że TAK !
Tylko mało kto o tym wie, nawet w sądzie przy wydawaniu w marcu 2013 roku wyroku zasądzającego kontakty sędzina nie poinformowała o możliwości dodania KLAUZULI:

(w razie problemów z realizacją kontaktów w przeszłości i możliwościami udowodnienia ich np. orzeczeniami o egzekucji kontaktów)
na podstawie art. art. 59819 k.p.c. wnoszę o zagrożenie uczestnikowi/uczestniczce ukaraniem kwotą 500 zł za każdy niezrealizowany, z leżących po jego/j* stronie zawinionych przyczyn, kontakt dziecka z wnioskodawcą/czynią.

Jako że żaden z wymyślonych przez sędzinę i pseudo-psychologów z RODK kontaktów nie został zrealizowany przez ojca alkoholika - ani jeden telefon, ani jedne odwiedziny w sobotę - a dzieci czekały !!!
to czas się zebrać i napisać w końcu ten świstek, prawda ???

KONSEKWENCJA
 
No ale zacznijmy od początku:
po pierwsze najważniejsza zmiana w prawie - bardzo motywująca ;) to:

1. kara pieniężna z tytułu nie wykonywania lub nienależytego wykonywania obowiązków w zakresie kontaktów wypłacana jest osobie uprawnionej, nie zaś na rzecz Skarbu Państwa. 

 prawo nie działa oczywiście z automatu, bo

Suma pieniężna przyznawana jest na wniosek uprawnionego.

no i żeby nie było łato, szybko i prosto to ktoś mądry myślał długo i wymyślił jak tu ludzi po sądach ciągać:

Procedura jest dwuetapowa: 

 sąd w pierwszej kolejności określa zagrożenie na wypadek nie zastosowania się zobowiązanego do ustaleń w zakresie kontaktów (art. 59815 § 1). 

 jeśli starczy rodzicowi determinacji, siły i woli walki, oraz czasu oczywiście to

Jeżeli zobowiązany w dalszym ciągu nie zastosuje się do orzeczenia sądu, uprawniony musi jeszcze raz wystąpić do sądu, aby ten nakazał zobowiązanemu zapłatę na jego rzecz kwoty stanowiącej iloczyn kwoty, którą sąd zagroził za każde naruszenie oraz liczby naruszeń (59816 § 1).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wasze komentarze są mile widziane :)
Cenię konstruktywną krytykę. Nie lubię spamu.
Będę więc kasować komentarze, które są:
obraźliwe,
niezwiązane z tematem wpisu,
napisane jedynie po to, by zareklamować jakąś stronę.