wtorek, 18 sierpnia 2015

BARDZO WAŻNE ZMIANY PRAWNE OD 1 LIPCA 2015

Od 1 lipca zmienia się ponad 400 przepisów w prawie karnym.
Bardzo istotna zmiana dotyczy także roszczeń cywilnych w sprawach karnych.

Magdalena nie jest prawnikiem, przez wiele lat nie dociekała i nawet nie próbowała przy żadnej ze spraw karnych dochodzić jeszcze czegoś więcej niż zaległe alimenty.
Jednak przy czwartej sprawie karnej, a właściwie podczas apelacji od tego wyroku - sędziowie zasądzili na rzecz Magdaleny niebagatelną kwotę 56 000 zł tytułem zadośćuczynienia. Jest to niejako odszkodowanie za popełnione przestępstwo niealimentacji oraz jego skutki dla całej trzyosobowej rodziny Magdaleny.

Szerzej o zmianach pisze w bardzo ciekawy i zajmujący sposób pewien blogujący prawnik, zachęcam do odwiedzenia tych stron:

http://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/2015/09/15/roszczenia-cywilne-w-sprawie-karnej-zmiana-art-46-kodeksu-karnego/

 a oto fragmenty

"Roszczenia cywilne w sprawie karnej. Zmiana art. 46 kodeksu karnego


Sprawa taka badana jest przez prokuraturę, która często kieruje do sądu akt oskarżenia. Zajmuje się tym oczywiście sąd karny. Jednak w toku postępowania naszemu klientowi (wierzycielowi) jako pokrzywdzonemu przestępstwem, przysługuje prawo do działania w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Postępowanie karne rządzi się swoimi prawami, może jednak być przydatne w celu odzyskania pieniędzy.
Pisałem już, że sąd rozpoznający sprawę karną może nakazać oskarżonemu obowiązek naprawienia szkody (http://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/2012/06/19/nie-zapominaj-o-egzekucji-wyroku-karnego/). Gdy to pisałem art. 46 kk brzmiał tak:
1. W razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, obowiązek naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody w całości albo w części lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; przepisów prawa cywilnego o przedawnieniu roszczenia oraz możliwości zasądzenia renty nie stosuje się.
2. Zamiast obowiązku określonego w § 1 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego.
Jednak niedawno, bo od 1 lipca 2015 r., w związku z rewolucją w przepisach karnych, to się zmieniło. I teraz art. 46 kk brzmi tak:
1. W razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, stosując przepisy prawa cywilnego, obowiązek naprawienia, w całości albo w części, wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; przepisów prawa cywilnego o możliwości zasądzenia renty nie stosuje się.

2. Jeżeli orzeczenie obowiązku określonego w § 1 jest znacznie utrudnione, sąd może orzec zamiast tego obowiązku nawiązkę w wysokości do 200 000 złotych na rzecz pokrzywdzonego, a w razie jego śmierci w wyniku popełnionego przez skazanego przestępstwa nawiązkę na rzecz osoby najbliższej, której sytuacja życiowa wskutek śmierci pokrzywdzonego uległa znacznemu pogorszeniu. W razie gdy ustalono więcej niż jedną taką osobę, nawiązki orzeka się na rzecz każdej z nich.

3. Orzeczenie odszkodowania lub zadośćuczynienia na podstawie § 1 albo nawiązki na podstawie § 2 nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu niezaspokojonej części roszczenia w drodze postępowania cywilnego.
Co jest najważniejsze – (...) w postępowaniu karnym musi zostać wykazane, że pokrzywdzony poniósł szkodę, że wystąpiło zdarzenie, które tę szkodę spowodowało (będzie nim popełnienie przestępstwo), oraz, że między tymi dwoma czynnikami istnieje związek przyczynowy. 

Przepis przewiduje również, że w przypadku, gdyby orzeczenie obowiązku naprawienia szkody byłoby znacznie utrudnione, Sąd może zamiast niej orzec nawiązkę w wysokości do 200.000 złotych na rzecz pokrzywdzonego. 

Co do zasady Sąd może orzec o takim obowiązku naprawienia szkody, ale nie musi. Jeżeli jednak pokrzywdzony w toku postępowania złoży wniosek o orzeczenie obowiązku naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody, to sąd jest zobowiązany zawrzeć takie rozstrzygnięcie w wyroku (oczywiście, obowiązek naprawienia szkody nie zostanie zasądzony w przypadku np. uniewinnienia oskarżonego). Dlatego tak ważna jest Twoja aktywność w postępowaniu.

I jeszcze jedna rzecz – przepisy wyraźnie wskazują, że jeżeli osobie skazanej wymierzono karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, a skazany ten nie wykonuje obowiązków związanych z naprawieniem szkody albo zapłatą nawiązki, Sąd może zarządzić jej wykonanie

Oznacza to, że niezapłacenie należności na rzecz wierzyciela może zaprowadzić dłużnika nawet do więzienia. Ale czy warto?" 

Niewiarygodne - ale dla dłużnika alimentacyjnego odpowiedź na pytanie brzmi - TAK ....

2 komentarze:

  1. Dzień dobry,
    na jakim etapie postępowania należy złożyć wniosek o naprawienie wyrządzonej przestępstwem szkody? Jestem aktualnie po wizycie na komisariacie w charakterze świadka, więc sprawa dopiero zaczyna raczkować.
    Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam, dziękuję za komentarz i zaufanie. Podkreślam raz jeszcze, że nie jestem profesjonalnym prawnikiem, wszystko co wiem, to wynik moich osobistych doświadczeń z wymiarem sprawiedliwości oraz lektury internetu. Uprzedzam i radzę cierpliwość, konsekwencję i świadomość, że wizyta na komisariacie to dopiero początek, i wcale nie oznacza że będzie sprawa w sądzie. Po zakończeniu postępowania przez policję i przekazaniu dokumentacji do prokuratury, tam zapadnie decyzja o przekazaniu (lub nie) aktu oskarżenia do sądu karnego. Jeśli tak się stanie - znów są dwie możliwości - albo w sądzie sprawa bez udziału stron (sąd sam na podstawie dokumentów wydaje wyrok, wtedy trzeba systematycznie dzwonić najpierw do prokuratury, potem do sądu i pytać na jakim etapie jest nasza sprawa), LUB sąd wyznacza termin normalnej rozprawy karnej z udziałem obu stron - i WTEDY warto złożyć oświadczenie o chęci występowania w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Da to o wiele większe możliwości działania na dalszych etapach. Na pierwszej rozprawie, już jako oskarżyciel posiłkowy - można złożyć wniosek o naprawienie wyrządzonej przestępstwem szkody. :)

    OdpowiedzUsuń

Wasze komentarze są mile widziane :)
Cenię konstruktywną krytykę. Nie lubię spamu.
Będę więc kasować komentarze, które są:
obraźliwe,
niezwiązane z tematem wpisu,
napisane jedynie po to, by zareklamować jakąś stronę.