piątek, 29 maja 2015

prokuratura, komornik, gmina i sąd - co dalej ?

Magdalena ma lepsze i gorsze dni, jak każdy człowiek, każdy rodzic.
Trzyma jednak rękę na pulsie jeśli chodzi o sprawy dotyczące dłużnika i egzekucji należnych alimentów.

Jak dotąd - od ponad pięciu lat - 

 polskie prawo okazuje się służyć bardziej przestępcy niż nieletnim dzieciom. 

Magdalena działa dalej, chyba już tylko z przekory i ciekawości, 

bo ile jeszcze dalej może trwać ta paranoiczna sytuacja ???

Prokuratura prowadząca piątą sprawę karną miała ustalić od komornika adres dłużnika.
Miała, ale czy coś pani prokurator w tej sprawie ustaliła dowiemy się za dwa tygodnie, jak tylko wróci ona ze zwolnienia lekarskiego. 

Sprawa wlecze się od pół roku, a dotyczy niealimentacji za okres od listopada 2013 do stycznia 2015 r., komornik w tym czasie nie wyegzekwował niemal nic -
  więc co tu badać u licha ????



Gmina wierzyciela była bardziej skuteczna, uzyskała widocznie od komornika ten adres, bo przecież Magda dostała informację o przesłaniu wniosku o działania wobec dłużnika do gminy w K. - tam gdzie dłużnik mieszka. Magdalena odczekała dwa tygodnie i zadzwoniła do tej gminy. Jakież było jej zdziwienie, gdy pracownica gminy oświadczyła, że Magdalena:
- nie jest stroną w sprawie
- nie ma prawa do otrzymania żadnych informacji: ani o tym czy z dłużnikiem przeprowadzono wywiad alimentacyjny, ani czy jest zarejestrowany w urzędzie pracy, ani czy pracuje, - no po prostu nic
- na argumenty Magdaleny, że od pięciu lat zarówno z gminy wierzyciela jak i dłużnika otrzymuje ona takie informacje właśnie i to pisemnie i telefonicznie - pani owa bardzo się oburzyła, że te gminy to zapłacą karę, że jest ochrona danych osobowych...
No i co? 
To bez sensu. Czyli wierzyciel spoza kryterium miałby prawo tylko składać wniosek - i co? I nie dostać informacji zwrotnej ? Jakie działania przeprowadzono w końcu z naszych podatków wobec złodzieja okradającego własne dzieci? Co za kraj !

 W dzień dziecka wyznaczono jak na ironię sprawę o wyjawienie majątku przez dłużnika.
Magdalena nie ma pewności czy zdoła dojechać do sądu, a ponieważ prokuratura rejonowa i okręgowa nie znalazły podstaw do wniesienia kasacji od wyroku apelacyjnego (nie było przecież przestępstwa składania fałszywych zeznań ! ;) Magdalena postanowiła zagrać inaczej.

Skoro dłużnik  w marcu w sądzie w O. twierdził że może spłacić zadłużenie bo ma działkę na sprzedaż - to ciekawe czy potwierdzi te rewelacje na sprawie o wyjawienie majątku? Tutaj składa się już zeznania i to pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Magdalena przesłała do akt sprawy kopię protokołu ze sprawy apelacyjnej - niech sąd wie co oskarżony o niealimentację delikwent twierdził jeszcze dwa miesiące temu.








Na sprawie o wyjawienie majątku dłużnik jest zobowiązany do złożenia wykazu majątku, z reguły piszą tam, że nic nie mają. Niech będzie i tak, jeśli tak napisze, papier przyda się na kolejną sprawę karną, z której się już nie wybroni.

Chyba , że tak jak u Jasia - nastąpi nagła przemiana i tatuś po dwóch latach spłaci zadłużenie i zacznie regulować bieżące alimenty... 

Ktoś jeszcze wierzy w cuda ?

http://www.firmowewindykacje.pl/artykul/4/uzyskiwanie-informacji-przez-organ-egzekucyjny-o-majatku-dluznika.html 

tyle jest paragrafów, przepisów, ale tak naprawdę to czysta fikcja, większość z nich nie jste stosowana w praktyce.  

Zgodnie z art. 762 §1 Kodeksu postępowania cywilnego, za nieuzasadnioną odmowę udzielenia komornikowi wyjaśnień i informacji lub za składanie fałszywych wyjaśnień, organ egzekucyjny może nałożyć na taki podmiot grzywnę z urzędu lub na wniosek wierzyciela. Grzywną może zostać ukarany również dłużnik, w przypadku gdy nie powiadomi organu egzekucyjnego o zmianie miejsca swojego pobytu. 

To powyższe to najlepszy przykład prawnej fikcji - komornik nałożył karę na pracodawcę, bo ten nie ściągnął i nie wpłacił na konto komornika należnej kwoty alimentów podczas zatrudnienia dłużnika. Minęło już pięć miesięcy - i cisza w temacie, nic się nie dzieje, bo dłużnik i pracodawca odebrali dokumenty, kar nie zapłacili i milczą. A komornik bezradny... 

3 komentarze:

  1. Wzięłaby się pani za jakąś pracę i już odpuściła, naprawdę szkoda zdrowia i nerwów na to użeranie się. Gdyby tą energię i czas poświęcić na dodatkowe zajęcie byłoby to z pożytkiem dla wszystkich, a tak co pani z tego ma?

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za komentarz.
    Uważny czytelnik zapewne wie, że Magdalena pracuje zawodowo, a jej zarobki przekraczają kryteria do pomocy finansowej ze strony FA.
    Drugi etat owszem, jest możliwy.

    Tylko dlaczego nie zada Pan / Pani tego pytania ojcu dzieci, który od niemal trzech lat nie dał im nic ze swoich zarobków ?

    Dlaczego rodzic, który pracuje już na jednym etacie, jednocześnie wychowując dwoje dzieci, ma jeszcze iść do drugiej pracy ?
    Kto wtedy wychowa dzieci ?

    Czy Magdalenie poleca Pani / Pan śmierć z przepracowania ?

    Magdalena od dziecka uczona była odpowiedzialności i konsekwencji. Jak się coś zacznie - to trzeba skończyć. Odkąd powstało Stowarzyszenie DLA NASZYCH DZIECI, jest ogromna szansa na pozytywne zakończenie tej historii - podwyższenie kryterium dochodowego oraz przymusowe prace dla dłużników alimentacyjnych.

    OdpowiedzUsuń
  3. No chyba trzeba o swoje walczyć! Zdecydowanie trzeba!

    OdpowiedzUsuń

Wasze komentarze są mile widziane :)
Cenię konstruktywną krytykę. Nie lubię spamu.
Będę więc kasować komentarze, które są:
obraźliwe,
niezwiązane z tematem wpisu,
napisane jedynie po to, by zareklamować jakąś stronę.